W dniach 31 lipca – 6 sierpnia 2017 roku w Medjugorie (Bośnia i Hercegowina) odbył się 28 Międzynarodowy Festiwal Młodzieży „MLADIFEST 2017”. Hasłem przewodnim były słowa z Listu do Filipian „Aby miłość wasza doskonaliła się coraz bardziej i bardziej”.

Środa I tygodnia adwentu | Wspomnienie obowiązkowe Św. Łucji | czytania na dziś

Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji

28. Międzynarodowy Festiwal Młodzieży w Medjugorie

W Festiwalu Młodych uczestniczyło ok. 50 tysięcy pielgrzymów z 62 krajów i ponad 500 kapłanów. Wśród uczestników byli również obecni przedstawiciele naszej inspektorii, m.in. grupa z Piły z ks. Piotrem Pączkowskim (parafia św. Rodziny) i ks. Szymonem Kasprzakiem (parafia św. Jana Bosko), grupa z Dębna z ks. Kazimierzem Chudzickim i delegacja ze Szwecji z ks. Krystianem Zacheją.

Program Festiwalu Młodzieży zawierał każdego dnia 2 bloki spotkań. Przed południem: modlitwa poranna, konferencja o. Jacquesa Philippa ze Wspólnoty Błogosławieństw, świadectwa. Po południu: świadectwa, różaniec, Eucharystia i czuwanie modlitewne.

Ważnym elementem obok wspólnej modlitwy, śpiewu i zabawy była okazja do sakramentu spowiedzi świętej w tym nazywanym przez wielu „konfesjonale świata”. Poruszające były świadectwa wiary m.in. kard. Ernesta Simoni z Albanii, który otrzymał 2 wyroki śmierci i był przez 28 lat więziony przez władze komunistyczne swojego kraju.

Na zakończenie Festiwalu przedstawiciele wszystkich krajów obecnych na tym Święcie Młodych  otrzymali: ziemię, nasienie kwiatu, wodę i różaniec z przesłaniem, aby ten Festiwal wydał dobre owoce miłości w życiu każdego uczestnika i z radą, by iść przez życie trzymając się Jezusa i Maryi.

Bogu niech będą dzięki za ten czas łaski i Matce Najświętszej za Jej szczególną obecność w tamtym miejscu i czasie.

Ks. Kazimierz Chudzicki

(zdjęcia: Radiopostaja MIR Međugorje)