loading...

Czwartek X tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Alojzego Gonzagi | czytania na dziś

Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Informacje

Zamknij wpis

IX Inspektorialny Kongres ku czci NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi

W sobotę 6 maja br. odbył się Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi IX  Inspektorialny Kongres ku  czci  NMP Wspomożenia  Wiernych. Przyświecało mu tym razem wezwanie: „Potężna Przewodniczka Kościoła”. Tradycja organizacji rumskich kongresów sięga roku 2000, kiedy odbył się pierwszy kongres, który odtąd odbywał się co dwa lata. Z czasem w inicjatywę włączyły się najpierw inspektoria warszawska (Czerwińsk nad Wisłą -2005, Bazylika NSPJ Warszawa - 2007, Różanystok - 2009), a ostatnio, inspektoria krakowska, organizując na przemian z Rumią kongresy ku czci NMP Wspomożenia Wiernych na swoim terenie. W zeszłym roku kongres odbył się w Oświęcimiu (2016).

Kongres rozpoczął się pieśnią maryjną o godz. 9.45 przed cudownym obrazem Matki Bożej, Rumskiej Wspomożycielki, po którym nastąpiły odsłonięcie obrazu i modlitwa zawierzenia. Uczestników kongresu powitał kustosz Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych ks. dr Janusz Sikora. O godz. 10.00 w dolnym kościele odbyła się sesja mariologiczna, na którą złożyły się trzy konferencje. Pierwszą konferencję: „Niewiasta z Apokalipsy” wygłosił biblista p. dr Piotr Walewski (Rumia). Prelegent przedstawił w niej egzegezę 12 rozdziału Apokalipsy św. Jana, która opisuje m. in. walkę szatana z Kościołem, prześladowaną oblubienicą Pana. W drugiej  konferencji: „Auxilium Christianorum – walcząca przewodniczka Kościoła” ks. mgr Michał Mejer SDB (Piła), odwołując się wizji św. Jana Bosko, ukazał rozwój kultu maryjnego Patrona Młodzieży od czci Niepokalanego Poczęcia NMP do odkrycia roli Wspomożycielki Wiernych, patronki trudnych czasów. Po przerwie na kawę moderator sesji ks. dr Adam Popławski (Piła) zaprezentował temat: „Fatima – objawienie końca czasów”. Przywołując nauczanie Kościoła, zwłaszcza Jana Pawła II i Benedykta XVI przybliżył znaczenie i aktualność tajemnic fatimskich w jubileuszowym roku 100-lecia objawień. Po sesji uczestnicy kongresu udali się do sanktuarium na uroczystą mszę św., której przewodniczył i wygłosił homilię ks. bp. Zygmunt Zieliński,  biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej, a koncelebrowali ją salezjanie wraz z ks. inspektorem Romanem Jachimowiczem. Oprawę muzyczną liturgii przygotował rumski chór „Lira”, który wspierał Chór Byłych Wychowanków Salezjańskich z Oświęcimia. Po Eucharystii i obiedzie o godz. 14.15 odbył się koncert zespołu uwielbieniowego z Rumi, zatytułowany „Maryjne śpiewanie”. Kongres zakończył się nabożeństwem majowym przed cudownym obrazem i błogosławieństwem z wezwaniem NMP Wspomożenia Wiernych.

W kongresie wzięło udział ok. 140 osób, w tym pielgrzymi z salezjańskich sanktuariów maryjnych ze Szczyrku i Oświęcimia z ks. Markiem Głuchem, proboszczem i kustoszem z sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu oraz z inspektorii warszawskiej, z niezawodnym ks. Henrykiem Bonkowskim. Wspólnocie salezjańskiej pw. NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi, miejscowej grupie Stowarzyszenia NMP Wspomożenia Wiernych (ADMA) i zaangażowanym parafianom serdeczne podziękowanie za organizację kongresu i okazaną gościnność.

 

Ks. Adam Popławski SDB

 
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła, tel. 067 352 27 20

Fax 067 352 27 56 , pila@salezjanie.pl