loading...

Czwartek X tygodnia okresu zwykłego | Wspomnienie obowiązkowe Św. Alojzego Gonzagi | czytania na dziś

Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa

Informacje

Zamknij wpis

Rumskie Misterium Męki Pańskiej

Od trzech miesięcy w Parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi trwały intensywne przygotowania do Misterium Męki Pańskiej w konwencji teatralnej (w oparciu o scenariusz ks. Fr. Harazima, chociaż dość zmodyfikowany).

Pomysłodawcą tej inscenizacji i nabożeństwa zarazem jest ks. Józef Paliwoda. Do pomysłu zapalili się też wierni z Parafii, głównie przynależący do różnych Grup Parafialnych. „Aktorami” są także Salezjanie i Salezjanka.  Bowiem przedstawienie to wpisuje się w obchody 80-lecia obecności Salezjanów w Rumi. Całość przygotowano z rozmachem, na jaki tylko pozwoliły lokalne warunki, a w inscenizacji bierze udział ponad 50 osób.

Po 30 latach nieobecności na rumskiej scenie, 5 marca, w I Niedzielę Wielkiego Postu, w dolnym kościele, został wystawiony I akt, przedstawiający Niedzielę Palmową i Ostatnią Wieczerzę w Wielki Czwartek. W kolejne Niedziele Wielkiego Postu nastąpił ciąg dalszy Misterium. A zatem: Ogrójec, sąd Piłata, Droga Krzyżowa i Zmartwychwstanie Chrystusa. Wydarzenia niby dobrze znane, ale za każdym razem przeżywane od nowa i na nowo przez każdego odczytywane.

Dnia 8 i 9 kwietnia Misterium było odegrane w całości, a więc wszystkie pięć aktów. Trwało 2,5 godziny.

Trudno dzisiaj powiedzieć, czy Sanktuarium NMP Wspomożenia Wiernych w Rumi nie stanie się w przyszłości drugą Górką Wejherowską i czy tu zjeżdżać będą tłumy pielgrzymów, aby w okresie Wielkiego Postu uczestniczyć w Misterium. Ale przecież nie o to chodzi. Nabożeństwo to ma przede wszystkim służyć mieszkańcom Rumi i całej tutejszej okolicy. Ma skłaniać do refleksji nad męką i zmartwychwstaniem Chrystusa, a tym samym pogłębiać wiarę każdego.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wspólnej medytacji Bożej Miłości i obejrzenia naszego Misterium po Świętach Wielkanocnych, tj. 22 kwietnia o godz. 15.00 i 23 kwietnia o godz. 19.00.

 

Salezjanie i Aktorzy
Salezjanie

Towarzystwo Salezjańskie Inspektoria pw. św. Wojciecha

ul Św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła, tel. 067 352 27 20

Fax 067 352 27 56 , pila@salezjanie.pl